კონგრესის წინაშე სიტყვით გამოსვლის დროს აშშ-ს პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა უკრაინის პრეზიდენტის, ვოლოდიმირ ზელენსკის წერილი წაიკითხა. მან წერილს მნიშვნელოვანი უწოდა და თქვა, რომ მის მიღებას აფასებს.
მნიშვნელოვანია, რომ აქამდე, რამდენიმე დღის წინ, როდესაც ვოლოდიმირ ზელენსკი თეთრ სახლში იმყოფებოდა, უკრაინის პრეზიდენტს, ვიცეპრეზიდენტ ჯ.დ. ვენსსა და დონალდ ტრამპს შორის შეკამათება მოხდა. შედეგად უკრაინულმა დელეგაციამ თეთრი სახლი ნაადრევად დატოვა, ხოლო წიაღისეულის შეთანხმებას, რომელიც უნდა გაფორმებულიყო, ხელი არ მოეწერა.
"დღეს უკრაინის პრეზიდენტი ზელენსკისგან მნიშვნელოვანი წერილი მივიღე. წერილში ეწერა: "უკრაინა მზადაა მოვიდეს მოლაპარაკებების მაგიდასთან რაც შეიძლება ჩქარა, რათა მოახლოვდეს ხანგრძლივი მშვიდობა". არავის სურს მშვიდობა უკრაინელებზე მეტადო, მან თქვა. "მე და ჩემი გუნდი მზად ვართ ვიმუშაოთ პრეზიდენტი ტრამპის ძლიერი ლიდერობის ქვეშ, რათა მივიღოთ მშვიდობა, რომელიც განგრძობითი იქნება. ჩვენ მართლა ვაფასებთ როგორ დაეხმარა ამერიკა უკრაინას სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის შენარჩუნებაში". მინერალებისა და უსაფრთხოების შეთანხმებაზე ხელმოსაწერად უკრაინა მზადაა თქვენთვის ხელსაყრელ ნებისმიერ დროს". - მე ვაფასებ რომ მან გამომიგზავნა ეს წერილი, რომელიც მცირე ხნის წინ მივიღე." - თქვა ტრამპმა ვოლოდიმირ ზელენსკის წერილზე.