მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის ბოლო დღეს, ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში კაია კალასმა ევროპის უფრო ძლიერი თავდაცვისკენ მოუწოდა და უარყო აშშ-ის ადმინისტრაციის განცხადებები ევროპის "ცივილიზაციის განადგურების" საფრთხის შესახებ.
"ზოგიერთის თქმით, ევროპა თავისი ცივილიზაციის განადგურების წინაშე არ დგას. პირიქით, ხალხს კვლავ სურს ჩვენს კლუბში გაწევრიანება", - განაცხადა მან სიტყვით გამოსვლისას.
კალასმა ევროპისთვის სამომავალოდ სამი პრიორიტეტი გამოყო.
"პირველი, ეს არის ევროპული თავდაცვა. ეს უკრაინიდან იწყება, მაგრამ ჩვენ ვიცით, რომ რუსეთი დონბასზე არ გაჩერდება. უკრაინის მიღმა, რუსეთი უკვე ცდილობს ეკონომიკის დასუსტებას კიბერშეტევების, თანამგზავრების მუშაობის შეფერხების, წყალქვეშა კაბელების საბოტაჟისა და დეზინფორმაციის გზით ალიანსების განადგურების გზით. და, რა თქმა უნდა, ბირთვული საფრთხე კვლავ არსებობს. ამ საფრთხეების მოსაგვარებლად, ჩვენ ვმუშაობთ ევროპის ახალ უსაფრთხოების სტრატეგიაზე", - განაცხადა კალასმა.
კალასმა ევროპაში სტაბილურობა თავის მეორე პრიორიტეტად დაასახელა. ამ კონტექსტში, ევროკავშირის გაფართოება
"რუსული იმპერიალიზმის საწინააღმდეგო საშუალებაა", - განაცხადა კალასმა.
ევროპისთვის მესამე პრიორიტეტი საერთაშორისო თანამშრომლობაა.
"ევროკავშირმა მსოფლიოში უდიდესი თავისუფალი ბაზარი შექმნა. ჩვენ ასევე ვქმნით თავდაცვის ალიანსებს", - განაცხადა კაია კალასმა.