"საქპატენტის" თავმჯდომარის, სოსო გიორგაძის მიერ პარლამენტის კულტურის კომიტეტში საავტორო უფლებების ასოციაციაში (GCA) ჩატარებული აუდიტორული შემოწმების შედეგები წარდგენის შემდეგ, ასოციაციასთან დაკავშირებით ბევრი კითხვა გაჩნდა.
საქართველოში საავტორო უფლებების დაცვაზე, ამ სფეროში ქვეყანაში მოქმედ ორგანიზაციებზე და კანონმდებლობაზე „აიპრესი“ უკვე წლებია წერს.
ბოლოს განვითარებული მოვლენების შემდეგ, საქართველოს პარლამენტმა კანონში „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ ცვლილებების განხილვა დაიწყო.
უცხოელი პარტნიორების ჩართულობით (CLDP, USPTO, WIPO, USAID), ასევე, მოწვეული უცხოელი ექსპერტების მონაწილეობით, საქართველოს პარლამენტის კულტურის კომიტეტთან ერთად მომზადებულია საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომლის განხილვას პარლამენტი უახლოეს მომავალში გეგმავს.
„საქპატენტის“ თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ პარლამენტის კულტურის კომიტეტს საავტორო უფლებების ასოციაციაში (GCA) ჩატარებული აუდიტორული შემოწმების შედეგები წარუდგინა და განაცხადა, რომ ავტორთა კუთვნილი თანხები იფლანგებოდა და არამიზნობრივად, ასოციაციის ადმინისტრაციულ ხარჯებზე: თავმჯდომარის და მოადგილეების ხელფასებზე და პრემიებზე, ავტომობილების და ოფისების შეძენაზე, თავმჯდომარის უცხოეთში განათლების მიღებაზე, მივლინებებზე იხარჯებოდა. „ორგანიზაცია, რომელსაც ერთადერთი ვალდებულება გააჩნია, სამართლიანად შეაგროვოს და გაანაწილოს ჰონორარები, რისთვისაც ის წესდების მიხედვით იღებს საკმაოდ მაღალ ანაზღაურებას, შეგროვებული ჰონორარების 20%-ს, ნაცვლად ამისა ნახევარ წილში უზის ავტორებს".
როგორც ირკვევა GCA-ში აუდიტორული შემოწმებით 14,484,551 ლარზე მეტი ვალია. თუმცა,
ქრონიკასთან" საავტორო უფლებების ასოციაციის თავმჯდომარე გიგა კობალაძე ამბობს, რომ ამ ციფრებით მანიპულაცია ხდება.
აუდიტის დასკვნაში საუბარია სწავლის დაფინანსებაზეც, მაგრამ კობალაძე ამბობს, რომ ნებისმიერი თანხა, რომელიც ასოციაციის სახელით განკარგა, ამის უფლება ჰქონდა.
"ჟურნალისტი: მაშინ შევეხოთ 14 მილიონს
გიგა კობალაძე: არაფერს არ შევეხები. ეს არის მხოლოდ ამოკრეფილი რიცხვები, კონტექსტიდან ამოღებულად იმ შთაბეჭდილების შექმნის მიზნით, რომ ჩვენთან თითქოს რაღაც დარღვევები ხდება.