გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ სართიჭალაში იმყოფებოდა, სადაც სახელმწიფო მხარდაჭერით გაშენებული ბაღები დაათვალიერა.
მინისტრი ქვემო ქართლში მაცხოვრებელ იმ ფერმერებსაც შეხვდა, რომლებმაც სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამებით ისარგებლეს. ფერმერებმა სახელმწიფოს მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და მინისტრისგან სამომავლოდ დაგეგმილ პროგრამებზე მიიღეს ინფორმაცია.
დავით სონღულაშვილმა აგრარული დარგის განვითარების ხელშეწყობისთვის სახელმწიფოს მხრიდან სხვადასხვა მიზნობრიობის აქტივობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ ქართული პროდუქციის წარმოების ზრდის ტენდენცია, დიდწილად, სწორედ ამ მხარდაჭერის შედეგია. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ქვემო ქართლს ვაშლის, ატმის, ვაშლატამას, კაკლოვნების და სხვა პროდუქციის წარმოების დიდი პოტენციალი აქვს. ამ პოტენციალის გამოყენების მიზნით, სახელმწიფომ ქვემო ქართლის რეგიონში ახალი მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება 4600 ჰექტარზე მეტ ფართობზე 30 მლნ ლარზე მეტით დააფინანსა. შედეგად, ქართული ვაშლი ადგილობრივი ბაზრის მოთხოვნის უმეტეს ნაწილს აკმაყოფილებს და ექსპორტზეც აქტიურად გადის. ბოლო ათი თვის განმავლობაში,
საქართველოდან ექსპორტზე 18.0 ათასი ტონა ვაშლი გავიდა, რომლის ღირებულებამაც 11.3 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.
შპს „Cadel Business“ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია.
სახელმწიფო პროგრამების ხელშეწყობით კომპანიამ რამდენიმე წლის წინ ვაშლის ბაღი 11,2 ჰექტარზე გააშენა, რისთვისაც 2 მლნ ლარის ინვესტიცია განახორციელა. ბაღის გაშენებისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესაძენად შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამის ფარგლებში აგროსესხმა დაახლოებით ნახევარი მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო პროგრამით „დანერგე მომავალი“ მეწარმემ 100,000 ლარის თანადაფინანსება მიიღო.
კომპანიამ „Cadel Business“ გასულ წელს ვაშლის მოსავალი ადგილობრივ ბაზარზე გაყიდა, ძირითადად, ქსელურ მაღაზიებში „ნიკორასა“ და „ორ ნაბიჯში“. ვაშლის ბაღებიდან წელს კომპანია 500 ტონა ვაშლის მოსავალს ელოდება.
დავით სონღულაშვილმა კომპანიის მსხლის თანამედროვე სტანდარტების ინტენსიური ბაღიც დაათვალიერა, სადაც მსხლის ევროპული ჯიშები - კაიზერი, კონფერენსი და ჯიშის ვენახი სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 2020 წელს, 5 ჰექტარზე გაშენდა.
სახელმწიფო თანადაფინანსებამ 27,700 ლარი შეადგინა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ დავით სონღულაშვილთან ერთად მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, ქვემო ქართლის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული ლევან ხარაბაძე და აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული

Georgia’s Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songulashvili, visited Sartichala village in the Gardabani Municipality, where he inspected state-supported perennial orchards and met with farmers who have benefited from agricultural development programs.
Songulashvili highlighted the government’s strategic investment in agricultural productivity, emphasizing the Kvemo Kartli region’s potential for growing apples, peaches, plums, walnuts, and other fruits.
“The state has financed the cultivation of new perennial orchards across more than 4,600 hectares in Kvemo Kartli, with investments exceeding ₾30 million,” the Minister stated. “Thanks to this support, Georgian apples now satisfy most of the domestic market demand and are actively exported.”
Over the past 10 months, Georgia has exported 18,000 tons of apples, valued at $11.3 million.
One of the beneficiaries, LLC Cadel Business, planted an 11.2-hectare apple orchard several years ago with a total investment of ₾2 million, supported by a ₾500,000 agroloan through the Preferential Agrocredit Program and ₾100,000 co-financing under the “Instil the Future” initiative. Last year, the company sold its harvest to domestic retail chains Nikora and Or Datsh. It expects to produce 500 tons of apples this year.
In addition to apples, the company has developed a modern intensive pear orchard featuring European varieties such as Kaiser, Conference, and Williams, and planted a 5-hectare table grape vineyard in 2020, supported by ₾27,700 in state co-financing.
The visit was attended by Deputy Minister Lasha Dolidze, Kvemo Kartli State Representative Levan Kharabadze, and Chairman of the Agrarian Issues Committee Gela Samkharauli, underscoring the government’s commitment to regional agricultural development.